CZ SK

  • web
  • zwcad 2020
  • edu lic
  • Previous
  • Další

Ing. Michal Černošek

Přidal: Počet shlédnutí: 2502

„Můj příběh cesty k nalezení ZWCADu bude možná až příliš jednoduchý, ale prostě tomu taky bylo.

V naší firmě pracuji již 9 let jako projektant pozemních a dopravních staveb. V minulém roce 2009 jsem se pevně rozhodl pořídit si také domů na svůj osobní počítač legálně zakoupený kreslící program typu cad-aplikace. Záměrně jsem napsal pevně, protože jsem se s touto myšlenkou zabýval již několik předchozích let. Důvodů pro pořízení této aplikace domů jsem měl hodně. Lidé pracující v naší branži dobře znají nárazovost projektování, kdy je pár dnů „okurková sezóna", a jindy je třeba projekt odevzdat v extrémně krátkém termínu. V těchto případech je nutné si nosit práci tzv. „domů". Pak se rozhodnete vyprojektovat si vlastní „rodinný dům snů" nebo se někdo v rodině rozhodne postavit si zahradní domek či zateplit rodinný dům a očekává, že mu s tím pomůžete. V zaměstnání tuto soukromou činnost vykonávat nelze a přesčasy z důvodu ekonomické krize přestaly být atraktivní. Proto jsem začal mít také více času pro tzv. „domácí tvorbu".

Skutečnost, která mě v předchozích letech odrazovala od zakoupení cad-aplikace také domů, byla poměrně vysoká cena zřejmě nejrozšířenějšího programu cad-aplikace AutoCADu. V té době to měl být celkem pochopitelně právě AutoCAD, který jsem si chtěl pořídit. Vždyť jsem jej používal už od střední školy, kde jsem jej studoval, na vysoké škole zdokonaloval a v zaměstnání začal profesionálně používat. Pro získání aktuálních informací jsem se rozhodl navštívit stavební veletrh v Brně, který se zde pravidelně každý rok na jaře koná. Při procházení pavilonu se stavebním softwarem jsem narazil na menší „stánek", který svým prezentovaným programem silně připomínal prostředí AutoCADu. Po vysvětlení od vystavovatele společnosti CADservis jsem dostal informaci, že se nejedná o AutoCAD, ale o alternativní cad-aplikaci ZWCAD 2009. Po získání základních informací o programu jsem byl tímto vystavovatelem pozván na prezentaci produktu ZWCAD do Brna, kde mu bude věnováno více času a diskuse s dalšími projektanty z oboru. Pozvání jsem přijal a těšil se na prezentaci, která se měla za měsíc konat.

V mezičase jsem si z webových stránek (www.cadservis.com) společnosti CADservis „stáhnul" a nainstaloval trial verzi programu, která je s některými omezeními uvolněná k vyzkoušení veřejnosti. Prvním dobrým ukazatelem byla „lehkost" instalace, která proběhla oproti instalaci AutoCADu také velice rychle. Druhým potěšujícím zjištěním při spuštění programu ZWCAD 2009 byla jeho vysoká podobnost prostředí s programem AutoCAD (fakt je ten, že pokud bych si nepřečetl název programu v jeho horní liště, tak bych rozdíl téměř nerozpoznal). Pak už následovaly praktické testy. Otevírání a spouštění výkresů vytvářených v Autocadu probíhalo v ZWCadu naprosto bezvadně a také tvorba nových výkresů na čisté šabloně byla v pořádku. Používání ZWCADu je možné pomocí klávesových zkratek, ikon na panelech či na lištách, což je rovněž prováděno stejným způsobem jako u Autocadu. Tato skutečnost mě velice potěšila, protože jsem si byl nyní jistý, že získané zkušenosti při studiu i používání AutoCADu nepřijdou případným používáním tohoto nového programu ZWCAD do ztracena. Jediným zásadním rozdílem, kterým se tyto programy odlišují, je jejich cena. Pořizovací cena ZWCADu je mnohonásobně nižší než u „velkého AutoCADu", čímž má tento program vysoký potenciál při použití pro začínající projekční kanceláře a také pro osobní využití. Proto jsem se těšil na prezentaci, na kterou jsem se chystal pevně rozhodnut, že si tento program zakoupím.

Po zakoupení programu následovalo vyzkoušení „ostré" verze programu na mém osobním počítači v praxi. Nebudu se zde rozepisovat o technických parametrech programu ZWCad (tyto je možné si přečíst na internetu). Od té doby, co používám program ZWCad, si mohu kdykoliv přinést pracovní projekt také domů. V případě, že se ve výkrese objeví nějaké nesrovnalosti při spuštění (např. typy čar, fonty písem, apod.), ani toto není problém. ZWCad lze všechno naučit nakopírováním příslušných typů čar a fontů písem do adresáře ZWCadu, a potom je pouze při spuštění výkresu správně přiřadit. Práce na nových výkresech v čistých šablonách pak již představuje běžnou činnost, jakou by člověk prováděl např. v Autocadu.

V zaměstnání zatím stále používáme AutoCAD, a to z důvodu projektování dopravních staveb, které používají specializovanou silniční nadstavbu RoadPac. Pro tuto nadstavbu nemá v současnosti ZWCAD podporu, a proto jej nemůžeme používat např. při primárním návrhu trasy dopravních staveb. Pro další činnost na projektu při úpravách situace, zpracování řezů, může být ZWCad již plně nasazen. Při projektování pozemních staveb pak ZWCad pracuje na 100%. Co se týká budoucnosti používání programu ZWCAD v naší společnosti vše závisí na dalším vývoji implementace programu do specializovaných oborů stavitelství. V našem případě dopravního stavitelství. Ovšem jednu budoucnost má program ZWCAD jistou, a ta je v mém domácím počítači. Pokud bude ZWCAD i nadále představovat takovou silnou alternativu programu AutoCAD, pak budu i nadále jeho aktivním uživatelem."

S pozdravem ing. Michal Černošek.

Ing. Michal Černošek

Masná 4

602 00 Brno 2

Tel: 777108230

Více zde: http://www.cadservis.com/stavebni-cad/zwcad/uzivatele-zwcad/

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info